NAUJIENOS
Atgal

Modernizuotas LitPOS tinklas

2023 / 01 / 20

2022 m. atnaujinta Lietuvos Respublikos globalinės padėties nustatymo sistemos nuolatinių stočių tinklo (LitPOS) serverių programinė įranga bei globaliųjų navigacinių palydovinių sistemų (GPNS) imtuvų mikroprograminė įranga. Nuo šiol LitPOS sistema be GPS ir GLONASS palydovų gali priimti ir Galileo bei BeiDou (antros kartos) palydovų signalus. Padvigubinus LitPOS tinkle priimamų palydovinių sistemų signalų skaičių, matavimus Lietuvos teritorijoje galima atlikti sklandžiau ir patikimiau.

LitPOS sistemos modernizavimo darbus atliko LitPOS tinklo administratoriai, kartu su programinės įrangos gamintojo specialistais. Programinės įrangos atnaujinimus teikė UAB „GeoNovus", kuri laimėjo Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) skelbtą konkursą.

„LitPOS tinklas buvo modernizuotas siekiant, kad matavimai būtų atliekami tiksliau, ir specialistai, atliekantys matavimus, išvengtų trukdžių. Prisijungę prie sistemos geodezininkai, matininkai, kelininkai, statybininkai ir ūkininkai gali realiu laiku atlikti matavimus ir tiksliai nustatyti žemės sklypų, statinių, pasėlių laukų ir kitų objektų padėtį", – teigia NŽT vadovas Saulius Mocevičius.

Pavyzdžiui, ūkininkai, prisijungę prie LitPOS, gali planuoti pasėlių priežiūrą, tręšimą ir laistymą, be to, tikslūs matavimų duomenys svarbūs ir geoinžinerijos, statybų sektoriams, mokslo ir tyrimų institucijoms, istorikams, paveldosaugininkams.

„Prisijungęs prie LitPOS šiandien galiu naudoti 40 palydovų duomenis, anksčiau jų buvo per pusę mažiau. Padidėjęs palydovų skaičius suteikia galimybę dirbti urbanizuotose ar miškingose vietovėse, kuriose matavimus atlikti trukdo medžiai ar pastatai", – sako Rolandas Dzikaras, įmonės „Geo9" vadovas. Anot jo, taip greičiau ir tiksliau galima atlikti užduotis, išvengiama klaidų.

Lietuvos GPNS nuolatinių stočių tinklą LitPOS sudaro 35 stotys, duomenų perdavimo tinklas ir duomenų tvarkymo centras, kuriame realiu laiku apskaičiuojamas ir eliminuojamos GPNS palydovų signalų paklaidos. LitPOS tinklas yra susietas su 6 Latvijos stotimis (LATPOS) ir 3 Lenkijos stočių tinklo (ASG-EUPOS) stotimis. LitPOS paslaugos yra teikiamos 24 val. per parą, visomis savaitės dienomis.

„Buvo atnaujinta visų stočių ir serverių programinė įranga. Nuo šiol ji veiks korektiškiau ir sparčiau koreguos duomenis, kuriuos siunčia į Žemę aplink skriejantys palydovai. Kartu bus galima atlikti palyginimus su duomenimis, kaupiamais duomenų centre", – sako Šarūnas Prokopimas, UAB „GeoNovus" direktorius.

Pasak jo, atlikus programinės įrangos atnaujinimus, buvo užtikrintas tiesioginis ir spartus GPS, GLONASS, BeiDou ir Galileo palydovinių sistemų teikiamų signalų koregavimas ir korekcijų transliavimas visiems vartotojams. Korekcijas atliekančių virtualių referencinių stočių skaičiavimo ir transliavimo variklis atnaujintas į naująjį „RTXNet Processor" modulį.

Šiandien registruoti vartotojai LitPOS svetainėje (http://litpos.geoportal.lt) gali matyti kiekvienos GPNS stoties statusą, istorinius duomenis, stočių 2D padėtis pagal laiko intervalus, taip pat istorinį ir esamą jonosferos aktyvumą bei galimas paklaidas.

Tai suteikia papildomos informacijos, planuojant optimalų laiką GPNS matavimams atlikti ir užtikrinant maksimalų matavimų tikslumą ir patikimumą. Vartotojų patogumui sudarytos galimybės duomenis parsisiųsti iš bet kokios fizinės ar virtualios stoties pasirinktais formatais, taip pat datos ir laiko intervalais. Be to, galimas koordinačių išskaičiavimas iš statinių duomenų, tai ypač aktualu vartotojams, kai negalima atlikti matavimų realiu laiku dėl laikinų GSM ryšio trikdžių.

Vartotojai turi patys įvertinti bei pasirinkti palydovines sistemas, kurių pataisas naudos matavimų metu. LitPOS tinklo administratoriai rekomenduoja naudotis draugiškų valstybių palydovinių sistemų teikiamų signalų pataisų duomenimis.

Pažymėtina, kad teisės aktuose yra reglamentuojama, kad nekilnojamo turto objektų kadastriniai matavimai, topografinių objektų geodeziniai matavimai turi būti atlikti remiantis valstybiniu geodeziniu pagrindu, kurio sudėtinė dalis yra LitPOS tinklas.

Kilus klausimų dėl LitPOS tinklo paslaugų, prašome kreiptis į tinklo administratorių, el. paštu litpos@geoportal.lt.