NAUJIENOS

Laikinai neveiks Kelmės stotis

Informuojame, kad dėl stogo remonto darbų, laikinai neveiks Kelmės stotis.

Atlikus darbus, galimai keisis antenos vieta ant stogo, o tai reiškia ir stoties koordinatės. Daugiau informacijos pateiksime, kai tik atkursime stoties darbą.

Atkreipiame dėmesį, kad nepaisant Kelmės stoties laikino sutrikimo ir toliau galima pilnavertiškai naudotis LitPOS tinklo paslaugomis.


Dėl remonto darbų bus nepasiekiamas serveris

Informuojame, kad 2023 m. birželio 17-18 d. (šeštadienį ir sekmadienį) nuo 8.00 val. iki 18.00 val. bus vykdomi elektros tinklų remonto darbai, todėl LitPOS serveris IP 195.182.72.152 bus nepasiekiamas. Prašome naudoti LitPOS serverį IP 193.219.10.2.

Atsiprašome už laikinus nepatogumus.


Jau galite naudoti RCTM 34

Informuojame, kad šią savaitę atnaujinus LitPOS serverių programinę įrangą (Trimble Pivot 5.1) naudotojai turi galimybę naudoti naujausią pataisų transliavimo formatą RTCM 34, kuris pakeičia iki šiol populiariai naudotą RTCM 32. Naujasis RTCM 34 užtikrina patikimesnį ir tikslesnį imtuvo darbą, bei yra labiau tinkamas naujiems palydovų signalams.

RTCМ 34 pataisų transliavimo protokolas turi kelis pranašumus palyginus su RTCM 32:

1. RTCM 34 įtraukia papildomas korekcijas, kurios leidžia pagerinti GPNS pozicionavimo tikslumą, ypač atmosferos korekcijų srityje.

2. RTCM 34 formatas yra geriau pritaikytas prie naujų GPNS sistemų, pvz., Galileo.

3. RTCM 34 formatas turi geresnį palaikymą RTK pozicionavimui.

4. RTCM 34 palaiko išplėstinius duomenų tipus, tokius kaip didelės spartos GPS duomenys ir nešiklio fazės matavimai, kurių nebuvo RTCM 32 versijoje.

5. RTCM 34 delsos laikas yra mažesnis nei RTCM 32, o tai reiškia, kad vietos duomenis galima greičiau ir efektyviau perduoti tarp GPS imtuvų ir bazinių stočių.

Daugiau apie tai galite paskaityti paspaudus nuorodą.

Naudotojai, kurių imtuvai palaikė ir naudojo RTCM 32 turėtų susikonfigūruoti ir naudoti naująjį formatą RTCM 34. Pakeitimams atlikti turite laiko iki š. m. gegužės 12 d.


Dėl padidėjusio jonosferos aktyvumo

2023 / 01 / 20

Norime jus informuoti, kad šiuo metu yra padidėjęs saulės aktyvumas ir yra pagrindinė palydoviniams matavimams naudojamų GNSS signalų interferencijos priežastis.

Pastarąją savaitę jonosferos poveikis gerokai viršijo įprastas vertes (pav. žemiau).

ionospheric index

Tai sukelia sunkumus (su kuriais jūs susiduriate) atliekant matavimams:

1. ilgas inicializacijos laikas;

2. matavimai "nušoka" nuo fiksuoto (fixed) į plaukiojantį (float) matavimų pozicijos gali pasislinkti nuo keliu centimetrų iki kelių metrų.

Neteisingai apskaičiuotą neapibrėžtumo klaidą galima aptikti tik atliekant kontrolinį matavimą taške su žinomomis koordinatėmis arba pakartotinai matuojant taške su nauja inicializacija.

Didžiausias jonosferos poveikis juntamas nuo 11:00 iki 15:00 val.

Mūsų kaimyninės valstybės šiuo metu susiduria su ta pačia problema.

Deja, negalime pasakyti, kada jonosferos aktyvumas sumažės. Mes ir toliau stebime situaciją, atsiradus pasikeitimams jus informuosime.


Modernizuotas LitPOS tinklas

2023 / 01 / 20

2022 m. atnaujinta Lietuvos Respublikos globalinės padėties nustatymo sistemos nuolatinių stočių tinklo (LitPOS) serverių programinė įranga bei globaliųjų navigacinių palydovinių sistemų (GPNS) imtuvų mikroprograminė įranga. Nuo šiol LitPOS sistema be GPS ir GLONASS palydovų gali priimti ir Galileo bei BeiDou (antros kartos) palydovų signalus. Padvigubinus LitPOS tinkle priimamų palydovinių sistemų signalų skaičių, matavimus Lietuvos teritorijoje galima atlikti sklandžiau ir patikimiau.

LitPOS sistemos modernizavimo darbus atliko LitPOS tinklo administratoriai, kartu su programinės įrangos gamintojo specialistais. Programinės įrangos atnaujinimus teikė UAB „GeoNovus", kuri laimėjo Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) skelbtą konkursą.

„LitPOS tinklas buvo modernizuotas siekiant, kad matavimai būtų atliekami tiksliau, ir specialistai, atliekantys matavimus, išvengtų trukdžių. Prisijungę prie sistemos geodezininkai, matininkai, kelininkai, statybininkai ir ūkininkai gali realiu laiku atlikti matavimus ir tiksliai nustatyti žemės sklypų, statinių, pasėlių laukų ir kitų objektų padėtį", – teigia NŽT vadovas Saulius Mocevičius.

Pavyzdžiui, ūkininkai, prisijungę prie LitPOS, gali planuoti pasėlių priežiūrą, tręšimą ir laistymą, be to, tikslūs matavimų duomenys svarbūs ir geoinžinerijos, statybų sektoriams, mokslo ir tyrimų institucijoms, istorikams, paveldosaugininkams.

„Prisijungęs prie LitPOS šiandien galiu naudoti 40 palydovų duomenis, anksčiau jų buvo per pusę mažiau. Padidėjęs palydovų skaičius suteikia galimybę dirbti urbanizuotose ar miškingose vietovėse, kuriose matavimus atlikti trukdo medžiai ar pastatai", – sako Rolandas Dzikaras, įmonės „Geo9" vadovas. Anot jo, taip greičiau ir tiksliau galima atlikti užduotis, išvengiama klaidų.

Lietuvos GPNS nuolatinių stočių tinklą LitPOS sudaro 35 stotys, duomenų perdavimo tinklas ir duomenų tvarkymo centras, kuriame realiu laiku apskaičiuojamas ir eliminuojamos GPNS palydovų signalų paklaidos. LitPOS tinklas yra susietas su 6 Latvijos stotimis (LATPOS) ir 3 Lenkijos stočių tinklo (ASG-EUPOS) stotimis. LitPOS paslaugos yra teikiamos 24 val. per parą, visomis savaitės dienomis.

„Buvo atnaujinta visų stočių ir serverių programinė įranga. Nuo šiol ji veiks korektiškiau ir sparčiau koreguos duomenis, kuriuos siunčia į Žemę aplink skriejantys palydovai. Kartu bus galima atlikti palyginimus su duomenimis, kaupiamais duomenų centre", – sako Šarūnas Prokopimas, UAB „GeoNovus" direktorius.

Pasak jo, atlikus programinės įrangos atnaujinimus, buvo užtikrintas tiesioginis ir spartus GPS, GLONASS, BeiDou ir Galileo palydovinių sistemų teikiamų signalų koregavimas ir korekcijų transliavimas visiems vartotojams. Korekcijas atliekančių virtualių referencinių stočių skaičiavimo ir transliavimo variklis atnaujintas į naująjį „RTXNet Processor" modulį.

Šiandien registruoti vartotojai LitPOS svetainėje (http://litpos.geoportal.lt) gali matyti kiekvienos GPNS stoties statusą, istorinius duomenis, stočių 2D padėtis pagal laiko intervalus, taip pat istorinį ir esamą jonosferos aktyvumą bei galimas paklaidas.

Tai suteikia papildomos informacijos, planuojant optimalų laiką GPNS matavimams atlikti ir užtikrinant maksimalų matavimų tikslumą ir patikimumą. Vartotojų patogumui sudarytos galimybės duomenis parsisiųsti iš bet kokios fizinės ar virtualios stoties pasirinktais formatais, taip pat datos ir laiko intervalais. Be to, galimas koordinačių išskaičiavimas iš statinių duomenų, tai ypač aktualu vartotojams, kai negalima atlikti matavimų realiu laiku dėl laikinų GSM ryšio trikdžių.

Vartotojai turi patys įvertinti bei pasirinkti palydovines sistemas, kurių pataisas naudos matavimų metu. LitPOS tinklo administratoriai rekomenduoja naudotis draugiškų valstybių palydovinių sistemų teikiamų signalų pataisų duomenimis.

Pažymėtina, kad teisės aktuose yra reglamentuojama, kad nekilnojamo turto objektų kadastriniai matavimai, topografinių objektų geodeziniai matavimai turi būti atlikti remiantis valstybiniu geodeziniu pagrindu, kurio sudėtinė dalis yra LitPOS tinklas.

Kilus klausimų dėl LitPOS tinklo paslaugų, prašome kreiptis į tinklo administratorių, el. paštu litpos@geoportal.lt.