RENGINIAI
Atgal

Virtualus renginys: Vietovardžiai: nuo duomenų rinkinio iki interaktyvaus žemėlapio (įvyko)

04 Lap 2020

 

AČIŪ VISIEMS DALYVAVUSIEMS RENGINYJE!

Peržiūrėkite renginio įrašą.

Mini įrašai:

 

Atsakymai į Jūsų klausimus

Renginio metu uždavėte klausimų. Pateikiame atsakymus.

  • 1. O kaip dėl senųjų, jau išnykusių vietovardžių, ar jie kažkur fiksuoti?

Taip, jie yra įtraukti į GV_DRLT duomenų rinkinį. GV_DRLT duomenų rinkinio duomenys atvaizduojami vietovardžių žemėlapyje www.geoportal.lt/vietovardziai/map

  • 2. O ar yra kokie nors istoriniai duomenys? Pvz., ar suvesti 1935 m. žemės vardų surašymo duomenys? Kiek mikrotoponimų iš 1935 m. žemės vardų anketų jau yra suskaitmeninta ir suvesta į geoportalą?

Taip, į GV_DRLT esame įtraukę tarpukario Lietuvos žemės vardyno anketų, įskaitmenintų Lietuvių kalbos instituto darbuotojų, duomenis. iš viso per 55 tūkst. objektų. Tarp jų 25 tūkst. objektų, tokių kaip pievos, daubos, kalvos, vagos, kurie žemėlapyje žymimi apytiksliai dedant tašką. Likusių objektų, pavyzdžiui, esamų ežerų, miškų, pelkių, gyvenviečių vietą žemėlapyje patikslinome pagal objekto geometrinę informaciją pirminiame duomenų šaltinyje, pavyzdžiui, Georeferencinio pagrindo kadastre, o Vardyno informaciją apie pavadinimą įtraukėme į tokio objekto atributų lentelę. Tarp jų tik labai maža dalis yra objektai, kurių tipas „gyvenvietė" ir statusas „istorinis".

  • 3. O kaip "piliečiui" susieti 1935 m. pievos pavadinimą su dabartine teritorija?

Kai peržiūrime žemėlapyje istorinius vietovardžius ir norite matyti kas šioje vietoje yra dabar, ekrano viršuje dešinėje perjunkite foninį žemėlapį į „Žemėlapis".

  • 4. Ar būtų galimybę gauti vietovės ploto koordinates, ne tik tašką?

GV_DRLT duomenų rinkinyje iš viso yra daugiau nei 150 tūkst. vietovardžių. Visus juos suskirstyti galima pagal objektą, pagal vietovardžio statusą, objekto geometrijos tipą. Todėl galime pasakyti kiek yra gyvenviečių, vaizduojamų tašku ir kurių pavadinimas istorinis, arba kiek yra gyvenviečių, vaizduojamų plokštuma, ir kurių pavadinimas oficialus.

Gyvenvietės ar kito objekto žymėjimas tašku yra apytikslis, plokštuma – tikslus.

Į GV_DRLT esame įtraukę visų Lietuvių kalbos instituto žemės vardyno anketų, kurias Institutas įskaitmenino, duomenis. Pievos, daubos, kalvos, vagos žymimos apytiksliai tašku. Objektai, kurių tipas „gyvenvietės", o vietovardžio statusas „istorinis" yra labai maža dalis.

Istorinės gyvenamosios vietovės, išnykusios tarybiniu laikotarpiu, yra įtrauktos į GV_DRLT iš kito duomenų šaltinio, tai yra iš Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinyno, o objekto vieta žemėlapyje nustatyta analizuojant topografinius žemėlapius. Tokių gyvenviečių vieta žemėlapyje pažymėta tašku. Tarybiniu laikotarpiu išnyko 4200 gyvenamųjų vietovių, 1500 iš jų yra GV_DTLTY duomenų rinkinyje, ir žemėlapyje.

  • 5. Domina ir vietovių koordinatės

Objekto, tiek vaizduojamo tašku, tiek linija ar plokštuma, tikslias koordinates galite gauti atsisiuntę GV_DRLT ar peržiūrėję Vietovardžių žemėlapyje www.geoportal.lt/vietovardziai/map  (žemėlapyje spauskite dešiniu pelės klavišu ir tada – „Gauti koordinates").

  • 6. Ar galima būtų gauti WFS arba REST webservisą vektoriniu formatu?

Taip, būtų galima gauti GV_DRLT REST paslaugą naudojimui savo informacinėje sistemoje. Dėl paslaugos teikimo sutarties sąlygų prašytume susisiekti pagalba@geoportal.lt

  • 7. Kam galėčiau pateikti savo surinktą medžiagą apie vieną valsčių?
  • Jonavos sav. radau 175 išnykusias gyv. vietoves . Identifikuota pagal tarpukario  top.  žemėlapį M 1:25 000.
  • Galėčiau atsiųsti bažnyt. metrikų knygose rastus kai kuriuos išnykusius vietovardžius

Idėjų iš kur gauti vietovardžius netrūksta, tačiau tam, kad vietovardį būtų galima imti ir įtraukti į Vietovardžių žemėlapį, duomenis dar reikia paruošti, t. y. žinoti kur objektą žymėti žemėlapyje, kokio tipo tai objektas, koks pavadinimas ir statusas. Paprasta tą padaryti per specialią vietovardžio pateikimo formą Vietovardžių žemėlapyje https://www.geoportal.lt/vietovardziai/map  (mygtukas „Pasiūlyti vietovardį/pateikti pastabą"). Jei objektų kiekis didelis, galite paruošti ir atsiųsti juos failu Shape ar GDB formatu adresu pagalba@geoportal.lt. Medžiagą išnagrinėsime ir Vietovardžių el. paslaugos užsakovui Nacionalinei žemės tarnybai teiksime siūlymą įtraukti juos planinių Vietovardžių duomenų rinkinio papildymo darbų metu. susisiekite, jei norėtumėte pasitarti dėl perduodamos medžiagos.

  • 8. Dabar įspūdis - labai teisingai daroma, bet nepatyrusiam vartotojui reikia gilintis

Apie vietovardį galite pranešti kelių mygtukų paspaudimu. Visa kita procedūros dalis yra paslaugos administratoriaus pusėje.

  • 9. Ar nebus painiavos visuomenei pradėjus koreguoti pavadinimus?

Pranešus apie vietovardį, jis nėra iškart rodomas visuomenei, bet informacija yra analizuojama, prireikus kreipiamasi ir į kalbos specialistus ir tik tada teikiama žemėlapyje viešai.   

  • 10. Gal būtų galima vėliau gauti kokį nors pranešimą spaudai apie šį įrankį?

Tikrai būtų galima. Prašytume susisiekti pagalba@geoportal.lt ir aptartume klausimą detaliau.

  • 11. O gal šią informaciją galima bus pasiekti ir ja pasinaudoti ir vėliau? Labai įdomu ir naudinga.

Taip, visą informaciją apie renginį šiuo metu rasite čia šiame renginiui skirtame puslapyje, vėliau ir tituliniame Vietovardžių el. paslaugos puslapyje www.geoportal.lt/vietovardziai, rubrikoje „Informacijos sklaida".   

 

Renginio tikslas

Viešinti oficialų Lietuvos Respublikos teritorijos Vietovardžių erdvinį duomenų rinkinį ir susijusias paslaugas siekiant platesnio vietovardžių duomenų taikymo ir naudojimo. Vietovardžių duomenis rasite www.geoportal.lt/vietovardziai

Renginio laikas

Virtualus renginys internetu 2020 m. lapkričio 4 dieną, 14 val. Trukmė – 1 val.

Renginio programa

Vietovardžių duomenis pristatys VĮ GIS-Centras komanda. Pranešimų temos:

  • - GV_DRLT gausa ir įvairovė
  • - Mikrotoponimai
  • - Istoriniai vietovardžiai
  • - Duomenų atsisiuntimas ir pildymas
  • - GV_DRLT taikymo galimybės
Renginys nemokamas.

 

Renginio platforma

Vitualus renginys vyks per Microsoft Teams sistemą. Susipažinkite su instrukcija apie prisijungimą prie renginio.  

 

Daugiau informacijos

Norėdami gauti daugiau informacijos, prašome susisiekti el. paštu r.viliuviene@gis-centras.lt

Laukiame Jūsų!