Sveikiname Romualdą Girkų 75-osios sukakties proga

Sveikiname Romualdą Girkų 75-osios sukakties proga

Lietuvos kartografų draugijos buvusiam valdybos nariui, daug metų kuravusiam draugijos istorinės kartografijos sritį, Romualdui Girkui 2015 m. vasario 29 d. (tiksliau – tarp vasario 28 ir kovo 1 d.) sukako 75 metai.

 

R. Girkus neabejingas Lietuvos  kultūros paveldui. Kelionės metu jis prie paminklo kunigaikščiui Vykintui ( Lopaičių k. Rietavo sav. Tverų seniūnija, 2010 m).

 

Romas Girkus 1962 m. baigė Kauno politechnikos instituto Hidrotechnikos fakultetą ir tapo diplomuotu geodezininku. Baigęs institutą  pradėjo dirbti Sąjunginės žemės ūkio aerofotogeodezinių tyrinėjimų įmonės Vakarų filiale Kaune. Vėliau jam teko dirbti už Lietuvos ribų – Latvijos ekspedicijoje partijos viršininku.. Nuo 1969 m. jis buvo paskirtas Vakarų įmonės  Techninės kontrolės viršininku. Iš pradžių darbai buvo vykdomi su aerovaizdais, stereonuotraukomis, vėliau buvo pereita prie kompiuterizuotų kartografavimo procesų. 1992 m. R. Girkus tapo Valstybinio aerofotogeodezijos instituto vyriausiuoju inžinieriumi, o po reorganizacijos į UAB „ Aerogeodezijos institutas"– Techninio skyriaus vadovu. Jam ypač rūpėjo geodezijos ir kartografijos veiklos sritys. Nors turėjo geodezininko diplomą, jis kelis dešimtmečius aktyviau reiškėsi kartografijos, o ne geodezijos srityje. Nuo 1994 m. jubiliatas buvo Jungtinių Tautų geografinių vardų ekspertų grupės Baltijos skyriaus narys. Nemažai jis yra nuveikęs vietovardžių standartizavimo srityje, yra parašęsstraipsnių, kuriuose tyrinėjo opius hidronimų rašybos žemėlapiuose klausimus. 1995-1998 m. įsigijus JAV Nacionalinės vaizdų ir kartografavimo agentūros sertifikatus kartografinės kokybės kontrolei, jūrų kartografavimui ir kosminių vaizdų panaudojimui kartografavimo srityje, R. Girkus paskirtas atsakingu už pirmojo Lietuvos jūrlapio ir pirmųjų 1:50 000 mastelio topografinių žemelapių sudarymą. Jam teko dalyvauti ir Lietuvos bazinio žemėlapio 1:50 000 mastelio sudarymo darbuose. Romo iniciatyva buvo parengtas Kauno miesto 1: 25 000 mastelio ortofotografinis žemėlapis. Kartu su Šveicarijos specialistais R. Girkus dalyvavo įdiegiant pažangesnę 1:10 000 mastelio topografinių žemėlapių sudarymo technologiją.

 

Jubiliatas labiausiai nusipelnė istorinės kartografijos srityje. Jis yra aistringas istorinių žemėlapių, atlasų kolekcionierius. Romas yra surinkęs Lietuvos teritorijos įvairių laikotarpių topografinių, etnografinių, istorinių žemėlapių kolekciją, kurių dalis buvo publikuota knygoje „Lietuva žemėlapiuose" (2002 m). Jis keleto  kartografinių knygų recenzentas, konsultantas, suteikęs galimybę kitiems autoriams pasinautoti jo archyvo žemėlapiais.  Jubiliato kolekcijos istorinius žemėlapius galima atrasti šio laikotarpio kartografijos srities knygose:   Algirdas Antanas Gliožaitis „Lietuvos administracinis suskirstymas žemėlapiuose" (2008 m.), Algirdas Antanas Gliožaitis „Mažosios Lietuvos žemė XVIII-XX amžių dokumentuose ir žemėlapiuose" (2013 m.), Zenonas Kumetaitis su kitais autoriais „Lietuvos sienos tūkstantmečio istorija„ (2009 m.). R. Girkaus kartografijos srities mokslo populiarinimo straipsnius galime atrasti žurnaluose: „Geodezija ir kartografija", „Vandens ūkio inžinerija", „Žemėtvarka ir hidrotechnika", "Žiemgala" ir kt. R. Girkus su kolegomis yra išleidęs keletą skaitmeninių diskų. Vienas iš paskutiniųjų R. Girkaus, Lietuvos kartografų draugijos, Neries regioninio parko išleistas  diskas: „Nerimi nuo ištakų iki Nemuno".

 

2010 m. R. Girkus atsisveikino su  UAB „ Aerogeodezijos institutas" kolektyvu,  kuriame išdirbo daugiau nei 45 metus. Manome, kad per tiek daug metų jo sukaupta profesinė patirtis kartografijos srityje atsispindės Tavo būsimuose darbuose, prasminguose siekiuose.

 

 

Romas su žmona Zita yra aistringi vandens kelionių mėgėjai.

 

Romo gyvenimo istorija įdomi, pilna įspūdžių, pažinčių. Jis žengia per kiekvieną laiko ribą gėrėdamasis, kad ją pasiekė, patyręs visus gyvenimo kelio džiaugsmus, mylėdamas gyvenimą ir laiką. Pasidžiaukime, kad toks žmogus gyvena šalia mūsų!

 

 

 

Tomas Duksa, Danutė Mardosienė, Algirdas Antanas Gliožaitis, Valdas Urbanavičius

2015 vasaris